
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO KINA
UNITED KINGDOM OF CINEMA
O festiwalu
GOD SAVE THE UNITED KINGDOM OF CINEMA! DZIESIĄTKI FILMÓW, RÓŻNORODNE SEKCJE FILMOWE, ZAGRANICZNI GOŚCIE, WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE, SEANSE W NIEOCZYWISTYCH PRZESTRZENIACH - DRUGA EDYCJA BRITISH FILM FESTIVAL ODBĘDZIE SIĘ MIĘDZY 12 A 16.11 W POZNANIU!
Program filmów i wydarzeń zaplanowanych wokół festiwalu celebruje kulturę poszczególnych krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna), ale też przybliża różnorodność regionów i klas społecznych oraz kontekst krajów kolonialnych i postkolonialnych. Przyglądamy się historii, analizujemy teraźniejszość, dyskutujemy i staramy się zdefiniować: czym tak naprawdę jest kino brytyjskie?

Po sukcesie pierwszej edycji British Film Festival, która odbyła się w listopadzie 2024 w Poznaniu, kontynuujemy podróż przez rozległe światy kinematografii Zjednoczonego Królestwa
Czego można spodziewać się po programie filmowym wydarzenia?
Kluczowymi punktami imprezy będą dwie filmowe retrospektywy zderzające ze sobą dokonania punkty widzenia wybitnych brytyjskich twórców - zarówno tych patrzących w kamerę, jak i tworzących świat okiem kamery.
W sekcji First Things First prezentowane będą głośne, przedpremierowe pokazy filmowe, których projekcje będą często poza regularną dystrybucją, co uczyni je pierwszymi lub jedynymi pokazami w Polsce.
W sekcji Classics prezentowane będą kultowe i klasyczne filmy kinematografii brytyjskiej. Projekcje odbywać się będą z odrestaurowanych cyfrowo kopii DCP, a także z tradycyjnych nośników taśm 16 mm i 35 mm. .
Nie zabraknie również sekcji High Season, w której zaprezentowane najciekawsze przykłady filmów brytyjskich, które prezentowane były w kinach w sezonie 2024/2025. To okazja do nadrobienia zaległości, ale również do dostrzeżenia, jak wiele produkcji pojawiło się na kinowych ekranach w ubiegłym roku.
W sekcji Mind the Gap zaprezentowane zostaną filmy typowego dla brytyjskiej kinematografii realizmu społecznego – zarówno w ujęciu historycznym (od nowofalowej tradycji lat 50. i 60. Free Cinema oraz kina Młodych Gniewnych, poprzez lata 80. i 90. oraz 2000.), a także współczesne przykłady reprezentacji nurtu. To filmy komentujące przeszłą i teraźniejszą sytuację polityczno-społeczną ludzi żyjących w Wielkiej Brytanii.
Nazwa sekcji nawiązuje do tradycyjnego komunikatu dźwiękowego i wizualnego wprowadzonego w 1969 roku w londyńskim metrze, ale jednocześnie potocznie i metaforycznie zwraca uwagę na „dziurę”, „lukę”, definiującą istniejące podziały społeczne w brytyjskiej codzienności.
W sekcji Five o‘clock zaprezentowane zostanie kino dziedzictwa, które odwołuje się do tradycji ziemiańskiej, arystokratycznej, imperialnej i kolonialnej Wielkiej Brytanii. Filmy tego nurtu są dramatami kostiumowymi, które z rozmachem i nostalgią odtwarzają klimat oraz atmosferę przeszłości, pozwalając publiczności dotknąć dawnej epoki.
Nazwa sekcji nawiązuje oczywiście do tradycji tea time – słynnej angielskiej pory piątej po południu, o której Brytyjczycy zasiadają do herbaty. Pokazy filmowe z tej sekcji będą startowały równo o godz. 17:00.
A gdy herbatka zostanie już wypita - zaprosimy na późnowieczorne pokazy filmowe w sekcji Bloody Hell! dedykowanej brytyjskim filmom klasy B, które przerażają swoim niedopracowaniem i grożą pęknięciem ze śmiechu. W programie zaprezentowane zostaną niskobudżetowe obrazy, które są nie tylko źle zrealizowane, ale również zapisały się na kartach historii jako znakomity przykład kinematograficznych potworów, a dzięki współpracy z twórcami szalonego Octopus Film Festival i VHS HELL, wyświetlone zostaną właśnie z taśm VHS!
Pełny program festiwalu ogłoszony zostanie pod koniec października. Wtedy też ruszy sprzedaż biletów na seanse i wydarzenia dodatkowe.
Widzimy się w Kinie Muza między 12 a 16 listopada!